Black Land - Simona Janišová - Freshmen's Gallery

Simona Janišová

Black Land - Simona Janišová - Freshmen's Gallery
Black Land, 2014, kombinované keramické techniky, Simona Janišová

Little Black Land

Simona Janišová(29) v roku 2010 ukončila štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave , odbor keramiky a voľného umenia ateliér MgA. Daniela Piršča.. Absolvovala internship v Londýne a v lete tohto roku umeleckú rezidenciu v Číne. Jej ateliér pokrýva celý proces tvorby – od navrhovania, cez produkciu úžitkovej a dekoračnej keramiky, od malých stolových doplnkov po rozmerné interiérové objekty. Pravidelne vystavuje doma a v zahraničí (Česká republika, Francúzsko, Rakúsko, Gruzínsko, Nemecko, USA, Čína). Od roku 2011 spolupracuje s Lindou Vikovou – spoločne založili značku si.li. zameranú na navrhovanie a výrobu autorskej keramiky na denné použitie.V roku 2012 boli práce Simony Janišovej zaradené do publikácie Ceramics and the Human Figure, ktorá mapuje kľúčových autorov svetovej keramickej scény.

V pop-up galérii Freshmen’s sa už vo štvrtok 9.10. 2014 predstaví s výstavou {Black Land}, ktorá bola realizovaná v Číne a bude po prvýkrát predstavená na Slovensku.

Black Land predstavuje osobné miesto, ktoré Nám tak celkom nepatrí. Je to autorkin vnútorný svet, s vlastnými pravidlami, s nedefinovanými hranicami a obsahom. Tmavá krajina ukrýva veľa farebných miest, pripravených na objavenie. Tento záhadný, neprebádaný a divoký priestor je determinovaný realitou, snami a túžbami.

Séria Black Land je súborom voľných a úžitkových objektov, ktoré vznikli počas rezidencie v Da Wang Culture Highland v Shenzhene, kedy sa autorka vrátila k tradičným keramickým technikám. Po rokoch dobrovoľného dištancu od priameho kontaktu s hlinou, nasledoval navrátiť ku koreňom a opäť zažitie radosti z jednoduchého, základného dotyku s týmto médiom. Táto z minulosti dôverne známa skúsenosť sa nečakane stala oslobodzujúcim experimentom.

Ateliér Simony Janišovej pokrýva celý proces tvorby – od navrhovania, cez produkciu úžitkovej a dekoračnej keramiky, od malých stolových doplnkov po rozmerné interiérové objekty. Práce vznikajú ako malé autorské série, limitované edície, alebo originály.

,,Toto leto musíš skoliť temného jednorožca, potom si dať šálku čaju, ukrývajúc sa medzi zelenými horami, pozorujúc tmavé dúhy namaľované na obzore.” Simona Janišová

Simona_Janisova-Freshmen's_Gallery-FM'S-pozvanka

Vernisáž Simony Janišovej začína 9.10.2014 (štvrtok) o 19:00 v priestoroch pop-up galérie Freshmen’s na Židovskej 3. Happening bude trvať 10 dní a diela si môžete po jeho skončení zakúpiť a podporiť tak čerstvé umenie.

FB event tu >> Vernisáž

2014-10-09 - Freshmen's Gallery - FM'S - Simona Janisova - vernisaz_13

Finisáž sa uskutoční v piatok 17.10. o 19:00 v priestoroch FM’S na Židovskej 3.

Mikrorezidencia Simony Janišovej, je posledná v priestoroch budúcej predajne platní Gramec.  Príďte si pozrieť práce, ktoré autorka tvorila na dvojmesačnej rezidencií v Číne. Ale aj práce ktoré vznikli počas mikrorezidencie vo FM’S. Porozprávajte sa o tvorbe, o koncepte Simonej práce, ktorá celý týždeň tvorila v priestoroch FM ‘S Gallery. Navštívte náš priestor, ktorý sa poslednýkrát v tejto sérii zmenil na ateliér a bol miestom stretávania sa ľudí, ktorí majú radi a podporujú mladé umenie.

 Facebook Event tu >> Finisáž

Freshmen’s Gallery sa bude v nasledujúcom období presúvať a obsadí ďalšie zaujímavé priestory bližšie k Vám. Tešíme sa!